The San Francisco Yacht Club
2016 USODA Team Trials
April 19-22, 2016
Split # 5, Gold Division, 77 Boats
Series Summary, Preliminary 
Pl Sail # Sailor Flt From Tot 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 16897 Justin Callahan Blue Lauderdale YC 19 2 1 6 1 1 1 1 2 1 1 2 (23)
2 18311 Zane Rogers Red Lakewood YC 37 2 5 4 7 4 1 5 1 4 3 (13) 1
3 19820 Sam Bruce Red Annapolis YC-CERT 41 3 2 1 2 2 4 6 2 (32) 2 6 11
4 19629 Thomas Hall Red LISOT 42 1 6 1 5 2 2 4 2 8 5 (11) 6
5 21322 Bella Casaretto Blue Lauderdale YC 53 5 3 2 4 1 11 4 3 5 11 4 (78\BFD)
6 19821 Jordan Bruce Red Annapolis YC-CERT 77 11\DPI (78\BFD) 1 5 8 5 2 3 8 10 3 21
7 20123 Hayden Earl Red Stage Harbor YC-Manny 79 11 4 20\DPI 2 4 6 7 1 3 4 17 (29)
8 18166 Max Anker Red Riverside YC-LISOT 83 4 4 5 11 6 7 6 8 6 9 (27) 17
9 16630 Jagan Subbiah Red Sequoia YC 84 4 5 4 1 1 1 1 3 16 12 36 (78\BFD)
10 16718 Maddie Hawkins Red Annapolis YC-CERT 89 9 1 8 3 3 2 14 4 31 (34) 10 4
11 17251 Daven Subbiah Red Sequoia YC 94 5 (78\UFD) 3 6 24 2 5 5 7 8 22 7
12 19289 Yumi Yoshiyasu Red Lakewood YC 97 7 12 5 16 2 20 4 5 7 14 (70) 5
13 21877 Stephan Baker Blue Coral Reef YC 110 8 (78\UFD) 8 1 11 3 1 8 1 20 47 2
14 16898 Mitchell Callahan Blue Lauderdale YC 116 1 6 3 3 17 5 2 (78\UFD) 23 41 7 8
15 18083 Owen Hennessey Red Annapolis YC-LISOT 116 19 1 6 8 11 4 3 6 11 28 (44) 19
16 19632 Michaela OBrien Red Bay Head YC-SSYC-LIMA 132 8 7 6 24 3 19 3 14 2 31 15 (42)
17 20382 Bryce Tone Red Sarasota YS 135 13 2 8 3 15 6 7 21 2 16 42 (52)
18 19781 Luke Arnone Red Mantoloking YC-CERT 136 3 3 2 7 8 5 19 11 40 (55) 18 20
19 16712 Will Foox Red San Francisco YC 148 3 29 2 6 14 12 3 4 30 (52) 32 13
20 20793 Javier Garcon Blue Coral Reef YC 161 10 9 34 7 8 6 8 11 19 35 (45) 14
21 20497 Alexander Gonzalez Red Coral Reef YC 168 6 15 14 9 13 3 30 14 43 (65) 5 16
22 21869 Jake Mayol Blue California YC 168 12 7 15 4 12 9 21 12 20 44 12 (78\BFD)
23 21673 Adam Larson Red Lake Norman YC-LIMA 170 17 (64) 10 21 14 3 21 4 17 7 41 15
24 17990 Benton Amthor Red Fishing Bay YC 176 15 11 7 9 28 12 6 21 5 19 (46) 43
25 21122 Ben Rosenberg Red East Greenwich YC-BCRP 181 10 37 18 12 23 12 9 6 (47) 6 23 25
26 17848 Mateo Farina Blue Coral Reef YC 183 17 12 19 22 7 14 10 12 (41) 29 38 3
27 20548 Paul Houston Red Lakewood YC 186 9 6 5 30 20 16 18 7 40 (45) 26 9
28 20236 Sam Dreyfuss Red Naples CSC 188 14 13 14 (47) 13 11 10 14 9 24 29 37
29 20302 Ryan Satterberg Blue Santa Barbara YC 190 15 (78\*1) 22 2 3 26 2 1 27 23 8 61
30 15705 Joey Meagher Red Lauderdale YC 196 4 18 37 12 25 9 10 5 23 27 (57) 26
31 19641 Colleen OBrien Red Bay Head YC-SSYC-LIMA 199 22 11 11 12 18 9 11 13 3 33 (59) 56
32 19187 Mariner Fagan Red Annapolis YC-CERT 203 6 18 9 17 (54) 4 35 16 20 48 20 10
33 14252 Boyd Bragg Red Fishing Bay YC 207 (78\BFD) 8 11 21 5 13 12 35 10 47 1 44
34 18923 Vanessa Lahrkamp Blue American YC-LISOT 209 6 18 13 21 19 41 17 8 2 (43) 34 30
35 19455 Dutch Byerly Red Lakewood YC 210 10 17 18 18 9 23 15 10 39 18 33 (57)
36 20005 Peter Foley Blue Coral Reef YC 214 16 4 19 16 (60) 20 14 13 1 15 50 46
37 20545 Michael Burns Red PCYC-Lakewood YC 217 20 14 10 14 13 13 20 6 28 (53) 48 31
38 18811 Enzo Menditto Blue Coral Reef YC 217 11 16 36 9 25 8 15 17 18 22 40 (55)
39 14006 Claire Housey Red Southern YC-Team SYC 217 12 19 14 15 26 22 14 24 31 (73) 16 24
40 17665 Madeleine Rice Red Seawanhaka CYC-LIMA 219 2 40 7 34 15 8 52 15 (56) 25 9 12
41 19470 Nathan Smith Red Fishing Bay YC 221 5 14 4 56 4 19 27 9 35 (58) 21 27
42 20402 Ella Marsden Red Coral Reef YC 225 7 13 17 28 (78\UFD) 25 12 7 15 46 37 18
43 17409 Leyton Borcherding Red Belle Haven YC-LISOT 234 18 21 3 15 11 15 16 31 50 26 (56) 28
44 19636 Tony Slowik Blue Lakewood YC 242 14 16 21 6 7 15 8 23 11 (62) 61 60
45 16316 Cooper Walshe Red Edgartown YC-LIMA 244 13 12 30 15 6 26 12 17 10 (67) 55 48
46 17865 Lachlain McGranahan Red Coral Reef YC 249 23 19 7 5 (63) 10 9 27 52 13 51 33
47 21407 Matthew Monts Red South Carolina YC-LIMA 250 7 9 17 20 29 45 31 18 6 (57) 14 54
48 20647 Jonathan Siegel Blue Lauderdale YC 259 28 3 27 18 12 7 25 19 4 71 (75) 45
49 21861 Nick Lovell Blue Southern YC-Team SYC 259 12 16 15 36 41 17 26 10 8 (72) 39 39
50 19511 Torrey Chisari Red Sea Cliff YC-LISOT 262 8 46 13 23 20 24 9 20 21 54 24 (59)
51 17717 Samuel Clark Blue Key Biscayne YC 264 16 33 15 10 12 35 8 16 42 17 60 (78\BFD)
52 19984 Gavin Meese Red Norwalk YC-LISOT 267 24 20 19 10 5 16 45 36 26 (74) 19 47
53 13295 Justin Lim Red San Francisco YC 267 16 13 28 33 10 26 23 13 13 60 (64) 32
54 17358 Chapman Petersen Blue Lake Geneva YC-LIMA 277 14 30 (78\DSQ) 26 14 15 19 10 10 32 73 34
55 20246 Danny Hughes Red Coral Reef YC 282 18 9 32 10 9 10 25 25 17 69 58 (78\BFD)
56 15756 Berta Puig Red Coral Reef YC 282 13 21 19\DPI 33 36 28 26 22 32 30 (54) 22
57 21279 Thomas Kerrigan Blue Southern YC-Team SYC 284 19 35 28 11 17 18 24 15 12 37 (71) 68
58 18509 Jack Solmo Red LISOT 285 40 2 24 24 10 50 30 18 14 38 35 (78\BFD)
59 20780 Jorge Gutierrez Red Key Biscayne YC 293 17 23 22 4 22 (78\UFD) 35 19 3 36 77 35
60 18466 Cordelia Burn Red Bay Head YC-CERT 295 46 15 29 14 23 37 5 7 45 49 25 (53)
61 20078 Liam O'Keefe Red Coral Reef YC 298 18 10 18 8 5 (78\BFD) 7 31 12 70 69 50
62 21058 Hannah Freeman Red Pleon YC-LIMA 304 9 28 28 25 6 51 29 29 5 66 28 (78\BFD)
63 21140 Oliver Hurwitz Red Groton Long Point YC-LISOT 307 26 39 16 35 18 16 24 26 25 42 (63) 40
64 18514 Jeb Bechtel Red Chester YC-LISOT 310 21 17 27 30 17 18 16 22 47 (68) 30 65
65 21852 Gwendolyn Donahue Red Edgartown YC-LIMA 319 20 10 16 20 40 33 28 49 16 51 (65) 36
66 20334 Francesca Edmands Red Old Cove YC-LIMA 320 31 24 26 23 16 24 33 37 13 (77) 31 62
67 17635 Will Turner Red Chautauqua Lake YC-LISOT 331 34 31 20 49 37 14 11 11 37 21 (66) 66
68 16720 Emily Alfortish Blue Southern YC-Team SYC 332 29 8 36 14 62 41 18 9 25 (64) 49 41
69 19797 Emma McInnis Red CCYC-Lakewood YC 347 21 7 12 32 16 40 45 28 43 (76) 52 51
70 21060 Ella Barry Red Seawanhaka CYC-LIMA 347 23 36 13 26 34 19 31 21 16 61 (67) 67
71 20898 Bautista Aberastury Blue Key Biscayne YC 349 32 (78\DNF) 52 27 15 13 29 25 16\DPI 40 62 38
72 20467 Charlie Leigh Red Coconut Grove SC 360 (78\BFD) 38 42 13 10 8 11 55 14 39 72 58
73 18599 Will Weinbecker Red Florida YC 368 30 44 48 30 9 23 13 20 19 56 76 (78\DNF)
74 16124 William Priebe Red Seawanhaka CYC-LISOT 371 53 22 30 32 33 31 13 19 24 50 (74) 64
75 20252 Polk Baggett Blue Carolina YC (NC)-LIMA 372 11 66 36 22 21 43 30 12 29 (75) 53 49
76 18736 Tee Chulikavit Red Clearwater CSC 376 40 45 27 27 7 23 20 26 34 59 68 (69)
77 15673 Noah Zittrer Blue Lakewood YC 376 22 (78\UFD) 23 46 24 24 19 34 15 63 43 63

*1 = UFD+DPI
 
Principal Race Officer: Bill Stump
Chief Judge: Flavio Naveira
Scorekeeper: Carol Ewing

22-Apr-16, 16:52:33
St. Pete Scorer